C
zym jest KJS?

____________________

Wymagania dotyczące udziału w KJS'ach:
- prawo jazdy kategorii B
- sprawny, dopuszczony do ruchu samochód. Auto musi posiadać Identyczne koła (obręcz i opona) na każdej osi, a wszystkie przedmioty w bagażniku i kabinie muszą być solidnie zamocowane.
- ubezpieczenie OC oraz NNW
- jeżeli uczestnik nie jest właścicielem wymienionym w dowodzie rejestracyjnym samochodu, musi przedstawić zgodę właściciela na użycie jego samochodu w imprezie
- kaski dla kierowcy oraz pilota
- minimum jedna gaśnica (zaleca się montaż w zasięgu rąk załogi)
- apteczka
- przejazdy na próbach odbywają się w zapiętych pasach bezpieczeństwa
i kaskach ochronnych, z włączonymi światłami mijania lub światłami do jazdy
dziennej. Wszystkie szyby oraz szyberdach muszą być zamknięte


Podstawowe informacje:
KJS (
Konkursowe Jazdy Samochodem) to popularna impreza samochodowa, o charakterze otwartym, dla kierowców nie posiadających żadnych licencji sportu samochodowego. Dopuszcza się w niej udział zawodników licencjonowanych, jednak są oni klasyfikowani w odrębnej klasie Gość. Oficjalnie KJSy nie mogą być nazwane rajdami (co wynika z regulaminu PZM) ale ich forma jest bardzo zbliżona do tej oglądanej na przykład w TV.

rywalizacja polega na jak najszybszym pokonaniu określonego odcinka drogowego. Tereny na których odbywają się KJSy są oczywiście zamknięte dla ruchu drogowego. Na odcinku podczas przejazdu znajduję się tylko jeden samochód (auto zawodnika), więc nie ma ryzyka iż w trakcie rywalizacji dojdzie do kolizji z innym pojazdem

na KJS musi odbyć się minimum 6 prób. Próbą nazywany jest odcinek który zawodnicy pokonują podczas sportowej rywalizacji. Próby mogą być rozlokowane w różnych częściach np miasta. Zawodnicy przejeżdżając z miejsca na miejsce musza oczywiście stosować się do przepisów ruchu drogowego. 

w czasie zawodów załoga posiada "kartę drogowa" którą okazuje sędziemu przed każdą próbą. Dodatkowo na określone próby załoga nie może wjechać wcześniej bądź później niż o z góry ustalonej godzinie. 

załogę stanowi kierowca wraz z pilotem. Pilot musi mieć ukończone 17 lat.

!Więcej informacji dotyczących KJS uzyskasz pobierając poniższy poradnik
Poradnik KJS'owca. Autor Piotr Kapuścik
poradnik_kjs.pdf pobierz
 

  

 
 
.